اخبار  ›  پالایش و پخش  ›  سناریوی کاهش 150 تومانی قیمت CNGروی    

با هدف کاهش واردات بنزین؛
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۱۴:۱۱

سناریوی کاهش 150 تومانی قیمت CNGروی میز وزارت نفت رفت


سناریوی کاهش 150 تومانی قیمت CNGروی میز وزارت نفت رفت

بزرگترین تشکل صنفی و کشوری صنعت CNGبه منظور مهار افزایش حجم واردات بنزین، پیشنهاد کاهش 150 تومانی قیمت CNGبرای تحریک تقاضای افزایش مصرف گاز در سبد سوخت خودروها را به وزارت نفت ارائه کرد.
 
به گزارش انرژی نیوز، «علی محمودیان» با اشاره به رشد افسارگسیخته متوسط مصرف بنزین در کشور از ابتدای سال جاری تاکنون، گفت: از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون متوسط مصرف بنزی به حدود 80 میلیون لیتر در روز رسیده که جهشی حدود 8.5 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، CNGو خدمات وابسته با اعلام اینکه با توجه به ثابت بودن میزان ظرفیت تولید بنزین عملا در شرایط فعلی برای جبران کسری بین تولید و مصرف این فرآورده نفتی روزانه 10 تا 12 میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده و مقادیری هم از ذخایر کشور برداشت می شود، افزود: این افزایش تولید بنزین درحالی در کشور اتفاق افتاده که ایران با بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز طبیعی خود را به بیش از 750 میلیون مترمکعب در روز افزایش داده است.

این تحلیگر اقتصاد و انرژی با تاکید بر اینکه با بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به حدود 900 میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد، اظهار داشت: همزمان با افزایش ظرفیت تولید گاز، در بخش انتقال و توزیع هم ظرفیت شبکه انتقال گاز ایران به بیش از 800 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ایران یکی از بزرگترین شبکه های تولید، انتقال و توزیع گاز طبیعی در جهان را در اختیار دارد، افزود: با مطالعه نرخ رشد مصرف بنزین از سال 1380 نشان میدهد سالانه برابر 10 درصد بوده است. میزان مصرف بنزین در سال 1380 برابر 46 میلیون لیتر بود در حالی که در سال 1385 به 74 میلیون لیتر در روز افزایش داشت.

به گفته محمودیان از سال 1385 CNGناجی بخش حمل و نقل سبک کشور شد و سهم مصرف 1.4 میلیون متر مکعب در روز تا سال 1390 به 17 میلیون متر مکعب در روز رسید و توانست روزانه از واردات 17 میلیون لیتر بنزین جلوگیری کند و این راه حلی مناسب برای جایگزین انرژی بخش حمل و نقل با نگاه زیست محیطی است.

وی با بیان اینکه با توجه به تمام مزیت‌های توسعه صنعت CNG، مسئولان وقت قیمت این انرژی پاک را حدود 8 برابر افزایش دادند و قیمت این سوخت در کشور ایران به بالاترین قیمت در بین کشورهای مصرف کننده CNGتبدیل شد، افزود: در سالهایی که CNGدر حال توسعه بود نرخ رشد مصرف بنزین منفی 4 درصد بود و با افزایش قیمت CNGمجدد نرخ رشد بنزین به 10 درصد رسید و واردات بنزین رونقی مجدد گرفت.

محمودیان با اعلام اینکه در حال حاضر حدود دوهزار و 400 جایگاه CNGدر ایران با ظرفیت عرضه روزانه 40 تا 50 میلیون مترمکعب گاز به خودروهای دوگانه سوز در مدار بهره برداری قرار دارد، یادآور شد: با وجود ایجاد این ظرفیت عرضه CNGاما هم اکنون به طور متوسط روزانه 20 تا 21 میلیون مترمکعب CNGدر کشور عرضه و توزیع می شود و بیش نیمی از ظرفیت ایجاد شده برای عرضه CNGدر کشور خالی و بدون استفاده مانده است.

رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، CNGو خدمات وابسته در ادامه با تاکید بر اینکه هم اکنون سهم CNGدر سبد سوخت خودروهای کشور حدود 21 تا 23 درصد بوده و این درحالی است که امکان افزایش سهم این حامل انرژی پاک به 45 تا 50 درصد به راحتی امکان پذیر است، گفت: دولت و وزارت نفت در صورت موافقت با کاهش قیمت CNGمی تواند ضمن افزایش انگیزه برای استفاده از این حامل انرژی بدون کوچکترین اقدام و سرمایه گزاری مجدد حجم واردات بنزین را مدیریت کند.

وی با بین اینکه اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، CNGو خدمات وابسته با توجه به این موضوع که قیمت گاز طبیعی تحویلی به جایگاه های CNGکشور بیش از 3 برابر قیمت بخش خانگی است با ارائه پیشنهادی به وزارت نفت خواستار کاهش 150 تومانی  قیمت CNGشده است، افزود: کاهش 150 تومانی قیمت CNGمنجر به ارزان شدن بهای این حامل انرژی پاک از 414 تومان فعلی به ازای هر مترمکعب به کمتر از 300 تومان شود.

این فعال صنعت CNG کشور با بیان اینکه در صورت موافقت وزارت نفت با کاهش 150 تومانی  قیمت CNGدر طول چند هفته تقاضا برای مصرف گاز در خودروها 4 تا  7 میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد و در مدت 3 ماه بین 7 تا 9 میلیون متر مکعب افزایش میابد و به مرز 30 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید، تصریح کرد: افزایش مصرف CNGقطعا منجر به کاهش واردات بنزین می شود و دست کم روزانه 3 تا 4 میلیون دلار صرفه جویی ارزی حاصل خواهد شد.بازگشت به  اخبار نسخه قابل چاپ

دیدگاه مخاطبان
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.


نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

باشگاه مشتریان

ایمیل:

رمز عبور:

برای دریافت مشخصات کاربری خود پست الکترونیک اشتراک خود را در فرم زیر وارد نمایید.


خبرنامه

بـرای عـضویـت در خـبـرنـامـه انرژی نیوز، پـسـت الکترونیک خود را وارد کنید.


نفت,انرژی,